fotografia przyrody i otaczającego świata
piątek, 30 maja 2014

Pierwsze przylaszczki jakie udało mi się spotkać, to te, które zasadziłam w swoim ogrodzie. Wcześniej podziwiałam je tylko na zdjęciach innych osób i nie spodziewałam się, że w rzeczywistości są takie maleńkie.

Na zdjęciu odmiana Hepatica japonica Red Forest o oryginalnym fioletowo-różowym kolorze.

Hepatica japonica Red Forest

środa, 14 maja 2014

Przez niektórych niezuważane, przez właścicieli trawników nielubiane, a jednak pełne urody i wdzięku. Na zdjęciach chwaściki: jasnota purpurowa i mniszek lekarski, który jest również cennym ziołem. A miód mniszkowy to dla mnie prawdziwy rarytas.

poniedziałek, 12 maja 2014

Uwielbiam orliki, bo jak ich nie lubić. Rosną sobie w zacienionej części ogrodu, co roku pięknie ją ozdabiając. Są to byliny mało wymagające, raz posadzone co roku pojawiają się w maju. A do tego jeszcze ten fantazyjny, egzotyczny wygląd...                                            

niedziela, 11 maja 2014

Blossoms are scattered by the wind and the wind cares nothing, but the blossoms of the heart no wind can touch. (Yoshida Kenko)

Płatki kwiatów niesione przez wiatr znikają w oddali, ale żaden wiatr nie dosięgnie kwiatów ukrytych w sercu. (wolne tłumaczenie)

Doskonale rozumiem Japończyków, którzy od wieków już celebrują Święto Kwitnącej Wiśni, zwane Hanami (oglądanie kwiatów). Tysiące ludzi spotyka się w parkach, bawiąc się I urządzając pikniki wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Przede wszystkim podziwiają różowe kwiaty wiśni piłkowanej.

 I ja, jak Japończycy, przez kilka dni w kwietniu podziwiałam kwitnące drzewa owocowe w moim ogrodzie: najpierw wiśnie, potem śliwy, grusze i wreszcie jabłonie.